Aperlai Koyu, Demre

Likya Yolu boyunca önerilen bir diğer antik kent, Kaş ile Demre arasında bulunan Aperlai (veya Aperlae). Sıçak yarımadasının batı tarafında Asar veya Aperlai Koyu’nu bulabileceğiniz yer var. Sıçak yarımadasının batı tarafında Asar veya Aperlai Koyu’nu bulabileceğiniz yer var. Bölgenin orijinal adı, “Nehir Boğazı” anlamına gelen “Aprilia” dır.

Aperlai, Apollonia ve Simena gibi diğer üyelerden oluşan Likya Konfederasyonu’nun başı olarak hareket eden küçük bir liman kentiydi. Madeni para araştırmalarına göre bu antik kentin tarihi M.Ö. 5. veya 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Şehir surlar ve kulelerle çevriliydi ve MS 7. yüzyılın sonuna kadar yaklaşık 1.300 yıl hayatta kaldı.

Depremler sonucunda yavaş yavaş denize batan parçalarla şehri yok etti. Aperlai hiçbir zaman yeniden inşa edilmedi, ancak bir kilisede yapılan onarımların kanıtları bölgede işgalcilerin veya bazı başıboşların kalmış olabileceğini gösteriyor.

Günümüzde kıyı boyunca sur ve kulelerin kalıntıları görülebilmekte ve Likya lahitleri de bölgeye dağılmış durumda. Bir lahit de dahil olmak üzere kalıntıların bir kısmı, Kekova Batık Şehri’nde olduğu gibi, alt kısımları masmavi sulara batırılmış olarak denizden çıkarken bulunabilir. Şimdiye kadar çok az kazı yapıldığından, bölgede muhtemelen keşfedilecek çok şey var.

Bu arkeolojik sit alanına kara yoluyla ulaşmak zor olduğu için (ana yoldan karayolu erişimi yoktur) çoğu ziyaretçi bot veya yat ile ulaşmaktadır. Sualtı kalıntılarını ve yamaç mezarlarını tekneyle geçmenin yanı sıra şnorkelli yüzme veya deniz kanosu gezisi, harabelere yaklaşmanızı sağlayabilir ve özellikle deniz sakin ve kristal berraklığında olduğunda keyifli olacaktır.

Aperlai sit alanı olarak listelenen yerlerden biri olduğu için dalış ve eski batıkların ortaya çıkarılması gibi faaliyetler yasaktır. Bölgede yüzmeye karar verirseniz, su altı kalıntıları erişimi oldukça kaygan hale getirebileceğinden, kıyıya ulaşmak için su ayakkabısı getirmenizi öneririz.

© Copyright 2022 Kekova Travel. All rights reserved.
Kekova Travel is a proud part of SAILNSTAY family of brands.