Likya Medeniyetleri Müzesi ve Andriake Antik Kenti, Demre

Likya’nın antik kentleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Antalya ilindeki Demre limanı yakınlarındaki Likya Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. İlçe merkezinin güneybatısında yer alan müze, bir zamanlar Myra antik kentinin bir parçası olan Andriake (Çayağzı) limanının kalıntıları arasında yer alıyor. Bu kalıntılar, sizi daha ilerideki müze binasına götüren ilginç bir açık hava müzesi olarak hizmet ediyor.

Müze, sitenin kazıları sırasında keşfedilen eski bir Roma tahıl ambarından (Hadrian’ın tahıl ambarı olarak bilinir) dönüştürüldüğü için kendi başına Likya tarihinin bir parçası olarak kabul edilir. Müze, Andriake’nin antik kalıntıları arasındaki konumu ve sergilenen çok sayıda tarihi eser nedeniyle, 2016’daki açılışında büyük beğeni topladı. 2. yüzyıldan kalma bu yapının MS 129 yılında inşa edildiği ve sağlam temelleri ve kalın taş duvarları sayesinde şaşırtıcı derecede sağlam kaldığı düşünülüyor. Bununla birlikte, tahıl ambarının çatısının daha modern bir tarzda yeniden inşa edildiği konusunda biraz endişe vardı.

Ziyaretçi kabul alanından, sizi kiliselere, bir agora, Roma hamamları ve bir sinagog gibi Andriake’nin arkeolojik kalıntılarından geçiren yolları takip ederek müze gezinize başlayabilirsiniz. Ayrıca kaçırılmaması gereken, İstanbul’da bulunanlara benzer, yeniden inşa edilmiş devasa bir su altı sarnıcıdır. Bu yapıların nasıl göründüğünü görselleştirmek için biraz hayal gücünüzü kullanmanız gerekebilir. Dış mekan tabelaları sınırlı bilgi veriyor, ancak neyse ki iç mekan müzesi buradaki bazı eksik boşlukları doldurmaya yardımcı oluyor. Kalıntıları rahatsız etmemeye dikkat ederek, bazı alanlarda etraflarında dolaşabilirsiniz, bu daha atmosferik bir his verir ve Andriake limanının yıllar önce hala var olduğunu hayal etmenize yardımcı olur.

Yolun sonuna geldiğinizde, liman yapılarının ve daha ileride devam eden anıtların karşısındaki büyük tahıl ambarını hemen fark edeceksiniz. Likya şehirlerine ve medeniyetlerine ait eserlerin sergilendiği müzenin sekiz bölümünde dolaşmaya ne kadar zaman ayıracağınıza karar veremeyebilirsiniz. Burada, bir zamanlar Likya, Roma ve Bizans imparatorluklarının bir parçası olan dini, sosyal ve ekonomik sistemlere dair bir fikir veren 1000’den fazla tarihi esere ev sahipliği yapan sergiler bulacaksınız. Vazolar, mutfak eşyaları, mücevherler, madeni paralar ve antik mermer heykeller gibi eşyaları görme şansına sahip olacaksınız. Sadece bu değil, aynı zamanda Myra, Xanthos ve Patara gibi belirli Likya şehirlerinin tarihi hakkında kapsamlı bilgiler sunulmakta ve bu şehirlerin erken varoluşları, coğrafyaları, denizciliği, ticaret ve mutfağı hakkında daha fazla bilgi verilmektedir.

Kendinizi Likya kültürüne kaptırmak için kendinize biraz zaman tanıyın ve bu antik liman hala faaliyet halindeyken hayatın nasıl bir şey olduğunu hayal edin. Keçiler, tavuklar ve tuhaf tavus kuşları sık sık ortalıkta dolaşırken, ikisini de ziyaret eden tek kişi sen olmayacaksın. Burada kuş gözlemciliği yapılabilecek bir yer bile var! Sonunda vaktiniz varsa, kafede otantik bir Türk çayının tadını çıkararak ya da müze hediyelik eşya dükkanına göz atarak ziyaretinizi hatıra ya da ferahlatıcı bir dondurma almaya ikna ederek ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz!

Sadece 10TL’ye mal olan bir biletle, bunun iyi harcanmış bir para olduğunu kabul edeceğinizden eminiz!

Açılış saatleri

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Kapalı Günler

Pazartesi günleri kapalıdır

Fiyat

10 TL (Andriake ören yeri aynı biletle gezilebilir)

© Copyright 2022 Kekova Travel. All rights reserved.
Kekova Travel is a proud part of SAILNSTAY family of brands.