St.Nicholas Kilisesi, Demre

Türkiye’de Demre’yi ziyaret ederken önerilen bir durak, Myra Aziz Nikolaos’un orijinal mezar yerini ziyaret edebileceğiniz Aziz Nicholas Kilisesi’dir (şimdi Noel Baba Müzesi).

Aziz Nikolaos tam olarak kimdir ve neden kutlanır? Pekala, neşeli yaşlı Aziz Nick’i kim duymadı? Noel Baba efsanesinin arkasındaki gerçek yüzün Aziz Nikolaos olduğunu duymak sizi şaşırtabilir. Pek çok insan, bu etkili koruyucu azizin bu bölgede ikamet ettiğinin ve en önemlisi, günümüz Türkiye’sinde Demre olarak bilinen eski antik şehir Myra’nın Yunan piskoposu olarak hizmet ettiğinin farkında değildir.

Başlangıçta bir rahip olan Nicholas, daha sonra hizmet ettiği kilisede dua eden ilk kişi olan birincisinin ölümünün ardından piskopos olarak atandı. Aziz Nikolaos, cömertliği, iyi niyeti ve başkalarına olan ilgisi nedeniyle son derece sevildi ve saygı gördü. O, hayatının erken dönemlerinde yerine getirmesi gereken daha yüksek bir görevi olduğunu anlayan etkili bir adamdı. Erken yaşamı hakkında pek bir şey bilinmese de, ünü, gerçekleştirdiği sözde mucizeler hakkında birçok hikaye ve efsaneye yol açmıştır.

Tahıl Mucizesi:

Efsaneye göre Aziz Nicholas, bir zamanlar mahsul kıtlığı Likya halkının refahını tehdit ettiğinde şehri açlıktan kurtardı. Mısır’a giden gemilerin Myra limanına yanaştığını duyan Nicholas, gemilerin her birinden tahıl elde etmek için kaptanla pazarlık yaptı. Başlangıçta yükler ölçüldüğü için tereddütlü olan kaptan, Nicholas tarafından herhangi bir sorunla karşılaşmayacağına dair güvence verdi ve bu da kaptanın isteğini kabul etmesine yol açtı. Kaptan İskenderiye’ye vardığında mucizevi bir şekilde, gemilerin yükünün ağırlığının aynı kaldığını, bu arada Nicholas da kıtlığı yenmek için boşaltılan tahılı kullandı.

Aziz Nikolaos’un MS 4. yüzyılda vefatından yaklaşık 200 yıl sonra anısına bir kilise inşa edilmiştir. Burası dikkate değer bir tarihe sahiptir; Bir zamanlar piskopos olarak görev yaptığı bir Hıristiyan kilisesi olan vakıflar, mezarını barındıran Aziz Nikola Kilisesi’ni inşa etmek için kullanıldı. Kilise, Saracens’in (Arap çöllerinden göçebe bir akıncı grubu) birkaç saldırısından kurtuldu ve 1034’te neredeyse binayı tahrip etti. 1087’de İtalyan tüccarların kiliseye baskın düzenleyerek kemiklerini çıkarıp İtalya’daki Bari’ye taşıdıkları düşünülüyor. 19. yüzyılda kilise, bir kule eklenerek ve mimariye ılımlar yapılarak Rus Çarı I. Nicholas tarafından restore edilmiştir. 21. yüzyılda yapılan çok sayıda başka restorasyon da kilisenin duvar resimleri gibi önemli yönlerinin korunmasına yardımcı oldu.

Günümüzde kilise, Myra’nın eski piskoposuna saygı göstermek isteyen turistler ve hacılar için popüler bir merkezdir. Yüzyıllar boyunca, dünyadaki birçok kilisenin adı Aziz Nikolaos’tan alınmıştır, ancak orijinal kilise hala burada Demre’de bulunmaktadır. Bir ziyaret sırasında, yüzyıllar önceki gerçek Aziz Nikolaos’un hayatını anmak için kendinizi kilisenin çevresine bırakırken güzel duvarları, tavan freskleri ve zemin mozaiklerine bakın.

© Copyright 2022 Kekova Travel. All rights reserved.
Kekova Travel is a proud part of SAILNSTAY family of brands.