Simena Kalesi (Kaleköy), Demre


Demre-Kekova tekne turunun en önemli yerlerinden biri, günümüz Türkiye’sinde Kaleköy (‘kale köyü’ anlamına gelir) olarak bilinen antik Simena kentidir. Kaş ve Demre arasında yer alan köy, tarihi ve doğanın ilginç bir karışımına sahiptir, karadan çok az erişim vardır, ancak tekne ile rahatlıkla ulaşılabilir, keşif için ideal bir duraktır.

Köye sahilden bakan eski taş evler, köyün en önemli özelliği olan Simena Kalesi’nin kalıntılarına giden tepenin yamacına dağılmış olarak görülebilir. Simena’nın tarihi, kalenin kökeni Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanan MÖ 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Rodos Şövalyeleri tarafından bölgeyi işgal etmekle tehdit eden korsanları savuşturmak için inşa edildiği söyleniyor. Kale duvarları günümüzde kalenin en belirgin özelliği olsa da, Likya tarihine katkıda bulunan kale kalıntıları içinde küçük bir tiyatro da bulunabilir.

Kaleye, liman kenarından dolambaçlı, Arnavut kaldırımlı bir yol boyunca kısa ama potansiyel olarak yorucu bir yürüyüşten sonra ulaşılabilir. Acele etmeyin ve iyi ayakkabılar giydiğinizden emin olun, çabalarınız yamacın tepesinden muhteşem manzara ile ödüllendirilecektir.

Kale kalıntılarının yanı sıra, tepenin ilerisinde yakındaki bir mezarlık da görülmeye değer. Bu antik nekropol, yamaç boyunca uzanan, denize bakan ve tatlı zeytin ağaçlarıyla çevrili çok sayıda ilginç yükselen Likya lahitine ev sahipliği yapmaktadır.

Panoramik manzaralar gerçekten nefes kesici; Kaleköy ve limanı, çevredeki minik adalar ve ünlü Kerkova Adası, tümü muhteşem Akdeniz ile kuşatılmış. Deniz seviyesinden 45 metre yükseklikteki Üçağız köyünü uzaktan bile görebiliyorsunuz. Bu, bölgedeki gezinizi hatırlamak için mükemmel bir fotoğraf fırsatı!

Aşağıda, limanın yanında, iki bin yıl önce Simena’nın bazı kısımlarını sular altında bırakan depremi hatırlatan, sudan çıkan tek bir lahit bulunmakta. Kekova Adası’ndaki Kaleköy köyüne bakan, daha eski su altı kalıntılarının bulunabileceği ünlü Batık Şehirdir. Yüzmeye izin verilmeyen ve sadece deniz yolu ile ulaşılabilen Batık Şehir, harika Simena-Kekova tarihini bir araya getirebilmeniz için tekne gezinize ekleyebilirsiniz.

Unutulmaz bir ziyaret!

© Copyright 2022 Kekova Travel. All rights reserved.
Kekova Travel is a proud part of SAILNSTAY family of brands.