Üçağız Köyü, Demre

Bir kartpostala layık bir manzaraya sahip olan Üçağız köyü, Kaş ile Demre arasında yer alan tartışmasız görülmeye değer bir köydür.

Üçağız, köyün Akdeniz’e giden üç geçidi olduğu için uygun bir şekilde adlandırılan ‘üç ağız’ anlamına gelir. Üçağız, eski zamanlarda Teimiussa olarak bilinen bir Rum balıkçı köyüydü. Kara ile çevrili konumu nedeniyle köy, denizcilerin güçlü deniz dalgalarından sığınmaları için en güvenilir yerdi.

Günümüzde Üçağız, cazibesinin çoğu çevredeki tarihi kalıntılar, zeytin çiftlikleri ve balıkçı evlerinden gelen popüler bir tatil beldesidir. Kekova bölgesinde sahile giden tek yol olan karayolu erişimi sayesinde bu şirin küçük köye arabayla ulaşmak artık mümkün. Gulet ve yatlar hala tercih edilen ulaşım şeklidir ve tekneler genellikle liman bölgesinde demirli olarak bulunurlar.

1990 yılında köye Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsü verildi. Bu, inşaat çalışmaları ve genişletmeler konusunda sınırlamalar olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, pastoral köyün otantik doğasını ve tarihi cazibesini korunmasını sağlamıştır.

Likya tarihi ile ilgilenenler için köyün etrafına dağılmış antik kalıntılar bulunabilir. Limanın sağ tarafından dar bir patika yoldan ulaşılabilen Teimiussa özellikle görülmeye değer. Burada çoğunlukla Roma İmparatorluğu dönemine ait bir nekropol (mezar) ve Likya lahitleri (taş tabutlar) bulacaksınız. Yazıtlar hakkında çok az şey biliniyor, M.Ö.4. yüzyıla tarihlendiğini gösteren işaretler bulunmakta. Daha uzun süre kalan ziyaretçiler, güzel bir gün batımının tadını çıkaracak kadar şanslı bile olabilir.

Üçağız, Simena Kalesi‘ni ve Kekova Batık Şehri‘ni ziyaret etmeden önce veya sonra uygun bir mola yeri. Destinasyonlar o kadar yakındır ki, deniz seviyesinden 45 metre yükseklikte bulunan Simena Kalesi’nin tepesinden baktığınızda körfezin karşısına bakabilir ve Üçağız’ın küçük ahşap ve taş evlerini, restoranlarını ve pansiyonlarını görebilirsiniz.

Bu alanda çok sayıda aktivite mevcuttur. Kristal berraklığında mavi suların ilgisini çeken ziyaretçiler, kano gibi su sporlarına bayılır. Köyün küçüklüğünden yararlanın ve köyü oluşturan birkaç şirin küçük sokakta dolaşın. Ya da serinletici bir dondurma aramaya çıkmadan önce liman kenarındaki bir restoranda doğal manzaranın tadını çıkarırken bir içki alın.

Üçağız- doğa, tarih ve Akdeniz tek bir yerde.

Sıkça Sorulan Sorular

Üçağız köyü, Kaş ile Demre arasında yer alan tartışmasız görülmeye değer bir köydür.