Tarihi dokusu, nefis doğası ve uzun sahilleriyle son zamanlarda büyük ilgi toplamaya başlayan Demre, turizm sektöründe çok önemli bir yer tutuyor. Demre’nin eşsiz sahillerinde doğayla baş başa, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek ister misiniz? O zaman gelin bu sahilleri benzersiz yapan özelliklere birlikte göz atalım.

Beymelek Sahili

İlçenin hemen girişinde yer alan Beymelek sahili, 18 km uzunluğundaki kum ve çakıl plajı ile dikkat çekiyor. Açık deniz olmasından kaynaklanan dalgalar ve merkezden uzak oluşu nedeniyle yerel halkın çok tercih etmediği plaj, ziyaretçilerine sahil boyunca piknik alanları, çocuk parkları, yürüyüş parkurları ve bölgenin ünlü Mavi Yengeç lezzetlerini sunan restoranları ile keyifli bir deneyim sunuyor.

Beymelek’in bakir sahillerinde özel beach işletmeleri bulunmuyor. Bu nedenle ziyaretçiler sahillerde kendi getirdikleri sandalyeler ve havlularla oturabiliyor. Duş alanları mevcut değil. Bölgenin coğrafi konumundan dolayı denizdeki tuzluluk oranının yüksek olduğunu da belirtmekte yarar var.

Taşdibi Sahili

İlçenin en gözde sahillerinden biri olan Taşdibi’ne merkezden 3 kilometre yürüyerek, kendi taşıtınızda 4 dakika gibi bir mesafe giderek veya tercihen belediyeye ait toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilmeniz mümkün.

Kıyıdaki burnun dalgaları kesmesi denizi pürüzsüz, berrak ve dalgasız kılar. Kıyıdaki burnun dalgaları kesmesi denizi pürüzsüz, berrak ve dalgasız kılar. Bu nedenle yaz sezonunda sahilde boş alan bulmakta zorlanabilirsiniz. Sahil kesiminde yemek yiyebileceğiniz işletmeler ve Belediye’ye ait tesisler bulunuyor. Belirli bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiye alabilir denizin tadını çıkartabilirsiniz. Yine bu tesislere ait ücretli duşlar ve giyinme kabinleri bulunuyor.

Sahil adından da anlaşılacağı gibi çakıl ve küçük taşlardan oluşuyor. Beymelek sahiline nazaran daha sığ olan plaj yüzmeyi sevenler için Demre’nin en ideal sahili konumundadır.

Sülüklü Sahili

Denizin, incecik kum ve yakıcı güneş ile harmanlandığı eşsiz doğa harikası bu sahilde hayalini kurduğunuz tatili yaşayabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin ve halı gibi serilmiş kumu seven kişilerin tercih ettiği, denize girdiğinizde suyun boyunuza gelmesi için epey yürümeniz gerektiği bu sığ plaj yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.

Upuzun kıyı şeridine sahip olan plajda iki adet kafe bulunuyor. Kafe önlerinde bulunan şezlong ve şemsiyelerden 40 TL karşılığında faydalanabilirsiniz. Ayrılmak istemeyeceğiniz bu plajda çadırınızı kurabilir, kamp yapabilir, işletmelerin duş ve lavabolarını kullanabilirsiniz.

Eğer şanslı gününüzdeyseniz 2-3 yılda bir Mayıs ve Temmuz ayları arasında yumurtalarını bırakmaya başlayan ve koruma altına alınan Caretta Caretta yuvalarına denk gelebilirsiniz. Günübirlik geldiyseniz güneşin batışını izlemeden plajdan ayrılmamanız tavsiye edilir.

Kumlu İskele

Bölgenin az bilinen koylarından, bakir kalmış, henüz keşfedilmemiş ve kendinizi özel hissedileceğiniz bu gizli cennet, iki dağ arasında dalgaların aşındırma yoluyla oluşturduğu el değmemiş bir koydur. Kum ile dolu bir plaja sahip olan bu koy, Taşdibi ve Sülüklü plajlarından Çayağzı sahiline giden Kumdağı yolu istikametinde yer alır. Zeytin ağaçlarından oluşan ormanlık alan içerisindeki patika yollardan 30 metrelik bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz koy az rüzgâr aldığı için daha az dalgaya sahip.

Denizin mavisiyle ağaçların yeşilinin birleştiği bu doğa harikası plaja doğru yola çıktığınızda huzur ve sessizliğin içinize dolmaya başladığını hissedeceksiniz. Yapılaşmanın olmadığı bakir bir ortamda denizin ve güneşin keyfini çıkarmak için bu harika cenneti keşfetmenizi öneriyoruz. Gözlerden uzak, doğayla baş başa rahatça uzanıp deniz ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız bu koy harika bir tercih!

Çayağzı Sahili

Şehre 5 km uzaklıkta olan ve aynı zamanda Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan patika yollardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş Likya yolu yürüyüş rotasının en önemli geçiş güzergahına sahiptir.

Bölgenin limanı konumunda olan bu sahile belediyenin toplu taşıma otobüsleriyle ve özel araçlarınızla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Geniş ve uzun sahiliyle yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayan Çayağzı, şehir kargaşasından uzak bir konumda yer alıyor. Sığ ve kumla kaplı olan ücretsiz plaj aynı zamanda Caretta’lara da misafirlik ediyor. Kişi başı 200 TL gibi rakamlarla kano kiralayabilir, plajın hemen devamı olan Karaemliğin sazlık kamışlarının arasında gezintiye çıkabilirsiniz. Denize dipten karışan soğuk ve tatlı sular, çok etkileyici bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Sahile gelmişken günübirlik tekne turu veya haftalık özel tekne turlarından faydalanabilir, Kekova, Üçağız ve Batıkşehir’in eşsiz tarihi yapılarını görebilir ve yine açık denizde bulunan koylarda denize girip dalış yapabilirsiniz.