Andriake Limanı, Demre Türkiye

Antalya’dan arabayla yaklaşık 2,5 saatlik mesafede, eskiden Antik Likya olarak bilinen Teke yarımadasında yer alan gelişen tarım kasabası Demre’yi bulacaksınız.

2000 yılı aşkın bir süre önce bölge, Likya’nın önemli bir şehri olan Myra olarak anılıyordu. Myra antik kentinin kendi piskoposu, tanınmış ve önde gelen bir figür olan ve en önemlisi, büyülü Noel Baba çocuklarının bugün çok sevdiği gerçek hayattaki koruyucu aziz olan Aziz Nikolaos.

Likya tarihinin kalıntıları günümüz Demre’sinde hala var ve bölge asırlık kalıntılarla dolu. Şehir merkezinde, Aziz Nikola’nın mezarının bulunduğu eski bir kilise olan Noel Baba Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Dahası, Myra‘nın iyi korunmuş kalıntılarını ziyaret ederek tarihe dalabilirsiniz. Myra’nın şehre bakan kayalıklara oyulmuş kaya mezarlarını uzaktan bile görebileceğiniz için bu tarihi yeri gözden kaçırmak zordur.

Limanın yakınında Likya Medeniyetleri Müzesi‘ni bulabilirsiniz. Bu büyük beğeni toplayan müze, bölgedeki kazılar sırasında keşfedilen eski bir Roma tahıl ambarından (Hadrian’ın tahıl ambarı olarak bilinir) dönüştürüldüğü için kendi başına Likya tarihinin bir parçası olarak kabul edilir.

Bugün Demre’nin yerel ekonomisi, Myra’nın hala var olduğu dönemdeki gibi, büyük ölçüde tarıma dayanıyor! Kasabanın içinde ve çevresinde seyahat ederken bu hemen fark edilir. Alan sıra sıra seralar, büyüyen domatesler, yeşil ve kırmızı biber, kabak ve daha birçok lezzetli sebze ile doludur. Kasabayı ziyaretiniz sırasında, tüm yıl boyunca narenciye yetiştiren birçok meyve bahçesinide görebilirsiniz.

Likya’nın zengin tarihi ve kültürü sayesinde her yıl binlerce Türk ve yabancı turist geçmiş hakkında daha fazla bilgi edinmek için Demre’ye akın ederken, aynı zamanda Türk Rivierası’nın güzel ve doğal ortamının tadını çıkarıyor. Bölgeyi keşfetmenin en iyi yolu unutulmaz bir tekne turu!

Demre limanı, tekne turu için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Antik çağda tüccarların yüklerini bırakıp ticaret için buluştukları Andriake Limanı olarak biliniyordu. Sezon dışı zamanlarda, yaz için bakım yapılan tekneleri izlemek ilginç. Yaz geldiğinde, ziyaretçiler heyecan verici bir günlük gezi veya harika Kekova bölgesinin özel turu için geldiklerinde bu bölgeyi ele geçirirler.

© Copyright 2022 Kekova Travel. All rights reserved.
Kekova Travel is a proud part of SAILNSTAY family of brands.