Kekova Adası ve Batık Şehir, Demre Antalya

Seçtiğiniz tekne turu ne olursa, harika Kekova Adası’nı ve onun tarihi Batık Şehri’ni ziyaret edeceksiniz. Ada, Antalya iline bağlı Demre’nin güneybatısında, Türk Rivierası boyunca uzanmaktadır.

Bu küçük ama tanınmış Türk adası aynı zamanda ‘Caravola’ (Yunanca: Dolchiste) adıyla da anılır ve Türk Akdeniz kıyı şeridindeki en popüler yelken destinasyonlarından biridir. Kekova Adası’nda artık kimse yok ve bu koruma altındaki adayı sadece deniz yolu ile keşfetmek mümkün. Adanın kuzeybatı kesimindeki Tersane Koyu, adanın güneydoğusundaki Karaloz Koyu gibi demir atmak için çok popüler noktalar bulunmakta.

Ancak Kekova’nın meşhur olduğu sadece kristal berraklığındaki turkuaz suları değildir; Adanın popülaritesi, Likya döneminden kalma pek çok ünlü kalıntıyı kapsayan 560 km’lik bir rota olan Likya Yolu yürüyüşüne olan yakınlığından da kaynaklanmaktadır. Böylelikle bölgenin Bizans ve Roma İmparatorluk dönemlerine kadar uzanan bir tarihle dolu olduğunu keşfedeceksiniz. Yakındaki anakaradaki ünlü ilgi çekici yerler arasında Simena (şimdiki adı Kaleköy), Teimiussa (şimdiki adı Üçağız) ve Aperlai antik kentleri sayılabilir.

Türkiye’nin en güzel koylarından ve koylarından bazılarının cazibesine rağmen, Kaleköy’ün karşısındaki antik Batık Şehir, Kekova bölgesine en çok ziyaretçiyi çekiyor ve her yıl binlerce kişi gizemli su altına hayranlıkla bakıyor. Bir zamanlar depremden önce gelişen bir topluluk, ne yazık ki 2.000 yıl önce kaderine karar verdiğinde, şimdi suya inen bir taş merdiven, bu antik kentin var olduğunun tek somut göstergelerinden biridir.

Doğru hava koşullarında, bir zamanlar müreffeh olan bu şehrin kalıntıları, kristal berraklığındaki yüzeyin hemen altında görülebilir ve en iyi şekilde cam tabanlı bir tekne veya deniz kayağıyla. Sadece birkaç kalıntı, muhteşem turkuaz renkli deniz, romantik küçük koylar ve yakındaki şirin köylerle birlikte eski varlığından hala söz etse de, Batık Şehir Kekova Adası’nı gezilecek yerler listenizde bir yer haline getiriyor.

Ipuçları ve Püf noktaları

Kekova Adası ve Batık Şehir’de mola veren turlar